Moving time  4 ώρες 19 λεπτά

Ώρα  11 ώρες 25 λεπτά

Σύνολο σημείων 8857

Uploaded 26 Οκτωβρίου 2018

Recorded Οκτωβρίου 2018

 • Rating

   
 • Information

   
 • Easy to follow

   
 • Scenery

   
-
-
1.167 m
32 m
0
16
31
62,76 χιλιόμετρα

313 εμφανίσεις, 11 αποθηκεύσεις

κοντά στην περιοχή Maḩalleh-ye Chahār Bāgh, Gīlān (Iran)

امامزاده ابراهیم از فومن
امامزاده ابراهیم روستای متفاوتی است . خیلی متفاوت از روستاهایی که همه جای ایران دیده ایم و کمی متفاوت با آنچه در گیلان مرسوم است . روستایی با خانه های چندین طبقه چوبی که در نگاه اول خیلی از خانه ها نیمه کاره اند . دیوار ندارند و بجای دیوار پارچه هایی بسته اند . پارچه هایی رنگارنگ که داخل خانه را از بیرون آن جدا می کند . این روستا در امتداد دره ای از کوه های جنوبی استان کیلان و به موازات دره هایی که قلعه رودخان و ماسوله را در خود جای داده است قرار دارد . این دره آخرین دره شرقی قبل از رودبار است و این روستا ، آخرین روستا در این مسیر . بعد از این روستا ، کوه ها به شدت ارتفاع می گیرند و با شیب تند بالا می روند . تا خود روستا شیب آنچنان زیاد نیست ولی در ادامه ، کوه ها دیوار مستحک سبز رنگی هستند که اجازه ورود به اضافه خواهی های بشر نداده اند . روستای امامزاده را در کنار رودخانه ای ساخته اند که آب دایمی دارد و از میان ده رد می شود و ده را به دو قسمت شرقی و غربی جدا می کند. خانه های چهار طبقه چوبی یکدست که تنها تفاوتشان در دیوارهای چوبی یا پارچه ای شان است ، نمایی از رودخانه را در پنجره های خود دارند .

برای رسیدن به روستا از رشت باید مسیر شفت یا آقا سید شریف را به سمت جنوب ادامه داد و در ادامه ، در امتداد دره ای که دو طرفش را کوه های پوشیده از جنگل گرفته اند در جاده ای آسفالته به امامزاده رسید . فاصله زمانی ده از رشت کمتر از یک ساعت است . ولی ارتفاع نسبی روستا نسبت به دشت گیلان و همجواری آن را کوه های بلند البرز ، این امکان را فراهم می کند که هوایی نمناک و خنک در تمام طول سال در این روستا در جریان باشد و این فرصت غنیمتی است برای اهالی گیلان که تابستان های گرم جلگه را در هوای خنک امامزاده سپری کنند . از قدیم که زائران امامزاده از رشت و دیگر شهرها می آمده اند در اتاق هایی در ساختمان های چند طبقه بدون دیوار سکونت داشتند تا هوای خنک کوهستان در این خانه ها جریان یابد و گرما را از وجودشان بزداید . الان هم همین است که خیلی از خانه ها دیوار ندارند . لذت مضاعفی دارد احساس نسیم کوهستان از طبقه بالای این خانه های چوبی وقتی دور تا درو خانه را برای دریافت حداکثر جریان باد ممکن خالی گذاشته اند .بر خلاف روستاهایی مثل ماسوله که شناخته شده اند و از همه جای ایران مسافر دارند ، امامزاده ابراهیم را کمتر می شناسند . بیشتر مسافر این روستا هنوز هم زایرین داخل استان اند و هر از چندگاهی پیش می آید که مسافرین کنجکاو هم سر از این روستا در بیاورند . اگرچه روستا برای میزبانی از انواع مسافران ، امکانات کافی دارد .

برنامه سفر به این روستا را سال گذشته طرح ریزی کردیم و در سفری یک روزه با شروع از شهر پونل و اول جاده پونل به خلخال ، امتداد کانال انتقال آبی را که از سمت کوهستان آب را در امتداد دشت گیلان هدایت می کند ادامه دادیم . این کانال از محدوده شهرستان شفت در جنوب شرق گیلان آب را دریافت نموده و آن را تا محدوده رضوانشهر از میان شالیزارها هدایت می کند و دشت را سیراب می کند . کنار این کانال ، جاده آسفالته بسیار خلوتی است که کاملا مناسب دوچرخه سواری است . جاده ای با دیدی عالی از جنگل و مزارع و آرامشی مثال زدنی در کنار آبی که به آرامی جریان دارد و هر جا که از نزدیکی شهر و روستایی رد می شوی ، دسته دسته غازها و اردک ها را م یتوانی ببینی که از بازی در این آب لذت می برند . در سفر سال گذشته ، صبح از پونل شورع کردیم و با سرعت تمام جاده را طی کردیم . ظهر به امامزاده رسیدیم و بعد از ظهر در مسیر برگشت به آقا سید شریف رسیدیم . جایی که پایان برنامه مان بود . امسال برنامه را برای 30 نفر طرح ریزی کرده بودیم و با توجه به الزاماتی که تیم پر تعداد دارد ف اجرای چنین برنامه ای در یک روز اجرایی نبود . برنامه در دو روز طرح ریزی شد . با شروع از فومن . حدود ساعت 12 شب از تهران به راه افتادیم و صبح حدود ساعت 5 در فومن پیاده شدیم . پارک چهاردخترام فومن محلی بود که برای آماده سازی تیم قبل از رکاب زنی در نظر گرفته بودیم . پارکی زیبا در مرکز شهر فومن با مجسمه هایی از زندگی روزمره مردم . جایی که زندگی در آن جریان دارد . حتی ساعت 5 صبح . صبحانه را به صرف حلیم در حلیم پزی کنار پارک مهمان بودیم و بعد از آن دوچرخه ها را مونتاژ کرده و آماده رکاب زنی شدیم . نرمش صبحگاهی در پارک زیبای فومن ، نقطه شروع برنامه بود . در هوایی بسیار عالی ، گرم شدیم و حرکات کششی داشتیم . سپس در مسیر جاده ماسوله رکابزنی را شروع کردیم و بعد از 5 کیلومتر وارد جاده زیبای کانال شدیم . در مسیر کانال از روستاهای زیادی گذشتیم و به تدریج طبیعت دشت به طبیعت کوهستانی تغییر شکل می داد . در انتهای مسیر ، کانال وارد جنگل می شد و اینجا جایی بود که راه ما جدا می شد و در مسیر جنوب باید راه امامزاده را ادامه می دادیم .


جاده کانال – خلوت و رویایی

تا اینجای مسیر ، تقریبا مسیری کفی را رکاب زده بودیم و کسب ارتفاع زیادی نداشتیم . ولی از اول جاده امامزاده کم کم سربالایی شروع شد . در مسیری فرعی از روستای زیبای ویسرود هم دیدار داشتیم و ناهار را در باغی در انتهای روستا صرف کردیم . در کلبه های چوبی این باغ ، بساط ناهارمان با بوی خوش دوشاب خرمالو که از خرمالوهای وحشی جنگلی روی آتش پخته می شد آمیخته بود و لذت مضاعفی داشت . این شانس را هم پیدا کردیم که این دوشاب خوشمرپزه را تازه به تازه بچشیم .

بعد از ناهار و استراحتی کوتاه ، دوباره نرمش و آمادگی قبل از رکابزنی داشتیم و بعد از گرم شدن ،دوباره مسیر را به سمت امامزاده ادامه دادیم . به انتهای مسیر که نزدیک می شدیم ، سربالایی شدید تر می شد و بعد از بقعه بابارکاب ، شیب مسیر بیشتر شد . بعد از پشت سر گذاشتن چند پیچ پی در پی روستا از دور پدیدار شد . رنگارنگ و منظم و در میان روستا گنبد نقره ای امامزاده خودنمایی می کرد . تا غروب کمی وقت مانده بود و این امکان را داشتیم که در خانه ای چوبی که از پیش رزرو شده بود مستقر شویم و قبل از تاریکی گشتی در روستا داشته باشیم .

شام را در روستای کنار اقامتگاه صرف کردیم و استراحت نمودیم تا صبح فردا با انرژی بیشتر به مسیر ادامه دهیم .


بقعه بابا رکاب

برنامه روز دوم با پیاده روی صبحگاهی ساعت 7 صبح آغاز می شد . این قسمت از برنامه اختیاری بود و اعلام شده بود هر کس مایل به پیاده روی بود ساعت 7 پایین باشد و جالب اینکه همه آمده بودند . ساعت 7 به سمت آبشارهای زنجیره ای بالادست ده حرکت کردیم . در مسیر حرکت های نرمشی و کششی را با هدایت علی آقا اجرا کردیم تا صبح شادتری داشته باشیم . برای دیدن آبشارها لازم نیست خیلی از ده دور شد . در مسیری که در کنار رودهپخانه وجود داد می توان امتداد رودخانه را ادامه داد و د کمتر از یک کیلومتر از ده ، تعداد زیادی از این آبشارها را که برخی طبیعی اند و برخی آب بندهای سیمانی ، خواهید دید . پیاده روی بسیار زیبایی داشتیم و در صبحی با هوایی که وصف ناپذیر لذت بخش بود ، با صدای رودخانه ، از احساسات خوب پر لبریز شدیم .


یکی از آبشارهای مسیر امامزاده ابراهیم

ادامه دوچرخه سواری مان در مسیری اکثرا سرازیری بود . در بخشی از مسیر ، بازدید از امامزاده اسحاق را در برنامه دیده بودیم که با توجه به هشدارهای هواشناسی در خصوص بارش باران ، این قسمت از برنامه را حذف کردیم و با فراغت بیشتر در مسیری زیبا به سمت دریاچه سقالکسار ادامه مسیر دادیم . در قسمت هایی از مسیر که جنگل تمام می شود و وارد شالیزارها می شویم ، تعداد زیادی آبگیر ساخته اند که آب را برای استفاده در شالیزارها ذخیره کنند . کنار هر یک از این آبگیرها ، فضایی رویایی برای اقامت و استراحت است . بزرگترینشان هم سد خاکی سقالکسار است که نزدیک به آقا سید شریف است و با فاصله ای کم در جاده ای آسفالته می توان به آن رسید . فضایی زیبا که متاسفانه به شدت درگیر گردشگری غیر مسئولانه شده و طبیعتی شکننده و رو به زوال یافته است . ماشین هایی که در هر گوشه ای روی چمن های اطراف دریاچه جولان می دهند و هر کس هر جایی که خواست ، بساط آتش راه انداخته . چمن هایی که در بیرون از محوطه شاداب و زیبا اند ، در اطراف سد ، آنقدر پایمال شده اند که اگر سبزی کم رنگی هم راند قطعا به مدد خاک پر برکت این منطقه و رطوبت دایمی آن است وگرنه خیلی وقت پیش از میان رفته بود . جای تعجب داشت که چگونه مدیریت این مجموعه که تحت نظر دهیاری سقالکسار اداره می شود و احتمالا از این طریق ورودی و درآمد دارد ، در خصوص نگهداری و صیانت از مجموعه و الزام به گردشگری مسئولانه تلاشی نداشته است . با اینکه مسیری بصورت کمربندی دور دریاچه ساخته اند که ماشین ها به آسانی به تمامی قسمت ها دسترسی داشته باشند ، چا نیازی است که ماشین ها تا پای آب و روی چمن ها پایین بیایند . آقا واقعا پیاده روی در حد 50 متر برای خانواده ها آنچنان دشوار است که باید طبیعت منطقه بهای آن را بپردازد . ؟؟؟


یکی از آبگیرهای بسیار زیبای مسیر

ولی با تمام این اوصاف ، سقالکسار فعلا زیباست و جایی بسیار عالی باری صرف یک روز در کنار خانواده . امکانات رفاهی ضروری هم در کنار آن ایجاد شده است و می توان روز شادی را در آن سپری نمود . ما ناهار را مهمان این دریاچه زیبا بودیم و بعد از ناهار و استراحتی کوتاه ، سوار اتوبوس شدیم تا بتوانیم به موقع به تهران برسیم .


فاجعه خودروها در اطراف سد

در خصوص این برنامه موارد زیر حایز اهمیت اند :

ترک جی پی اس مسیرها در سایت wikiloc آپلود شده اند و در صورت نیاز می توانید از لینک های زیر دریافت نمایید . همچنین لینک سفر سال گذشته نیز موجود است .سفر سال 96 سفر روز اول 97 سفر روز دوم 97
در این مسیر از روستاها و شهرهای زیادی عبور می کنید و تقریبا همه جا به امکانات ضروری دسترسی دارید .
در امامزاده ابراهیم تقریبا تمامی خانه ها باری اقامت اجاره داده می شوند .در تابستان می توانید سوییت های باز ( خانه های بدون دیوار ) را اجاره کنید ولی برای سفرهای پاییزی حتما باید سوییت گرم بگیرید چون هوا نسبتا سرد می شود .
در ده به تعداد زیاد اغذیه فروشی و رستوران وجود دارد .
از امامزاده ابراهیم اگر کوه ها را ادامه دهید می توانید به ییلاقات رودبار برسید . ( مثل سلانسر ) . ولی اکثر این مسیرها بسیار شیب دارند و در برخی مواد حتی شیب مسیرها به بالای 30 درصد می رسد و طی کردن این مسیرها با دوچرخه بسیار منشکل است و توصیه نمی شود . ولی برای سفرهای پیاده ، مسیرهای فوق العاده ای هستند .
برای هماهنگی اقامت ،گزینه های زیادی وجود دارند ، ولی من شماره تعدادی را که می توانند برایتان اقامتگاه فراهم کنند اینجا می آورم .آقای محمدی ، متولی امامزاده و فردی بسیار نیک که مهمانشان بودیم : 09113488952
آقای سالار محمدی 09118400591

09118076237

09114632495غذا را در رستوران پرویز صرف کردیم که متاسفانه کیفیت غذای مطلوبی نداشت . لذا توصیه نمی کنم . گزینه های دیگر را امتحان کنید و ما را در تجربیات خود شریک نمایید .

View more external

φωτογραφία

Photo

φωτογραφία

Photo

φωτογραφία

Photo

φωτογραφία

Photo

φωτογραφία

Photo

φωτογραφία

Photo

φωτογραφία

Photo

φωτογραφία

Photo

φωτογραφία

Photo

φωτογραφία

Photo

φωτογραφία

Photo

φωτογραφία

Photo

φωτογραφία

Photo

φωτογραφία

Photo

φωτογραφία

Photo

φωτογραφία

Photo

φωτογραφία

Photo

5 αξιολογήσεις

 • Φωτογραφίες maryamshirazi

  maryamshirazi 28 Οκτ 2018

  یک برنامه عالی با دوستان خوب

 • Φωτογραφίες abmah

  abmah 28 Οκτ 2018

  سیزی دییرلر

 • Φωτογραφίες hadi1962

  hadi1962 29 Οκτ 2018

  روز بسیار خوبی بود

 • Φωτογραφίες Mehrab Ahangi

  Mehrab Ahangi 29 Οκτ 2018

  همه چیز خوب و مطابق برنامه :)))
  لیدر و دستیارانش که فوق العاده، همرکابها با اخلاق و دوستداشتنی، مسیر هم بسیار لذتبخش

 • Φωτογραφίες Peyman Amiri

  Peyman Amiri 4 Νοε 2018

  با قلمی شیوا گزارش برنامه خوبی نوشتید طوری که خواننده هم حس همراهی با شما را پیدا می کند
  امیدوارم همیشه شاد و سلامت باشید و مسیرهای قشنگ بیشتری را رکاب بزنید

You can or this trail