-
-
2.042 m
202 m
0
5,9
12
23,66 km

412 εμφανίσεις, 14 αποθηκεύσεις

κοντά στην περιοχή Kokor, Vlorë (Albania)

Lisat e Pilurit jane cilesuar si Monument Natyre dhe e ruajne statusin shume te mire.
Gjënden në afërsi të fshatit Homonim, Bashkia Himarë në rrethin e Vlorës, 750 m mbi nivelin e detit. Përfaqëson një pyll të vogël dushku, rreth 1,5 ha. Njihet edhe me emrin lisat e Kishës së Pilurit. Territori përreth tyre është i zhveshur. Meqënëse këtu është kisha, banorët pyllin e kanë quajtur të Shënjtë dhe nuk e kanë dëmtuar asnjëherë. Lartësia e trungjeve arrin 10 – 15 m, diametri i trungjeve arrin 60 – 70 cm. Ka vlera shkencore, biologjike, didaktike, estetike, fetare e turistike. Vizitohen duke ndjekur rrugën rurale qyteza e Himarës – fshati Pilur.
------------------------------------------------------------
Wikiloc
Maja e Cikes
near Kokor, Vlorë (Albania) by Endrit Shima
Walking distance: 14.91 mi. - 24 km.

Elevation min: 200 meters max: 2042 meters
Uphill: 2306 meters down: 1508 meters
Type: One way
     

Upload your trail to wikiloc.com →

Σχόλια

    You can or this trail