ferdimen

Ώρα  10 ώρες 25 λεπτά

Σύνολο σημείων 1870

Uploaded 13 Ιουνίου 2019

Recorded Ιουνίου 2019

-
-
844 m
436 m
0
12
24
47,28 km

11 εμφανίσεις, 0 αποθηκεύσεις

κοντά στην περιοχή Akgöl, Samsun (Türkiye)

Yığma yapım sisteminde inşa edilen yapı, belirli aralıklarla üst üste dizilen taşlar üzerinde yükseltilmiştir. Yapının inşasında ahşap geçme tekniği kullanılmıştır. Kitabesine göre, Hicri 1296 (Miladi 1878/1879) yılında inşa edilmiştir. Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün arşivine göre, Kasımzade Ahmet Efendi tarafından yenilenmiştir. Kırma çatısı alaturka kiremit ile örtülüdür. Geniş saçak altı ahşap malzeme ile kaplanmıştır. Caminin bulunduğu alanda mezarlık da bulunmaktadır. Minaresi bulunmamaktadır. Kuzey cephede yarı açık son cemaat yeri bulunmaktadır. Saçak, bu cephede uzatılarak son cemaat yerinin üzerini kapatmış ve mekân çevresince ahşap dikmeler ile desteklenmiştir. Bu cephe, güney cephesine göre daha alçak kottadır. Son cemaat yerine tek kollu ahşap korkuluklu ahşap malzemeli bir merdiven ile ulaşılmaktadır. Son cemaat yeri sınırları ahşap korkuluklar ile belirlenmiştir. Kuzey cephede yer alan çift kanatlı ahşap kapı ile harim kısmına girilmektedir. Kapı, baklava dilimi motifleri olan ahşap söve ile çevrelenmiştir. Kapı üzerinde yer alan dikdörtgen formlu ahşap alınlık kısmında kitabesi yer almaktadır. Mihrap, minber ve vaaz kürsüsü ahşap malzemelidir. Mihrap ve vaaz kürsüsü sade biçimdedir. Minberde korkuluk altında ahşap oymalı bir sıra işleme mevcuttur. İç mekânda çatı düzdür ve ahşap malzeme ile kaplıdır. Tavanı ahşap oymalı bir silme çevrelenmiştir. Harim kısmı güney cephede yer alan üç, doğu ve batı cephede yer alan ikişer adet pencere ile aydınlatılmaktadır. Pencereler ahşap malzemeli ve giyotin tiptir.
Hüseyin Ur un hayratıdır. Yapılış tarihi: 1967/07/06
1882-1894 yılları atasında yapılmıştır. 11.50 m. uzunluk 8 m. ene sahip olup, kemer açıklığı 1.50 m. kemer yüksekliği ise 1.85 m. dir
köyün içindeki bu alan belediye tarafından yapılmış ve çeşitli etkinliklerde kamp yeri olarak kullanılıyormuş. kamp yapmaya elverişli bir alan.
Tuvaletler oldukça temiz. şadırvanda sıcak su mevcut duruma göre duş bile alabilirsiniz.

Σχόλια

    You can or this trail